Padomi mutes kopšanai

Mutes skalojamie līdzekļi

Anda Mironova,  RSU Stomatoloģijas institūta zobu higiēniste

Anda Mironova,
RSU Stomatoloģijas institūta zobu higiēniste

Iemesls nepatikšanām mutes dobumā – zobu aplikums. Baktēriju galvenās atrašanās vietas mutes dobumā: mēle, siekalas, gļotāda, zobu aplikums. Normāla mikroflora nodrošina veselu mutes dobumu, bet ņemot virsroku patogēnajām baktērijām, tam par iemeslu var būt vispārējas organisma saslimšanas, medikamentu lietošana, stress un slikta mutes higiēna, sākas zobu bojāšanās, smaganu iekaisums, tam sekojošs žokļa kaula zudums, kas vainagojas ar zobu zaudēšanu, un visam pāri slikta elpa. Ko darīt? Jākopj zobi! Regulāri! Aplikumu nav iespējams pilnīgi novērst, to iespējams kontrolēt, mehāniski notīrot un papildus lietojot lokāli ķīmiskus mutes kopšanas līdzekļus.

Ikdienas lietošanai paredzētie līdzekļi izlīdzina mutes pH, kavē zobu bojāšanos un atsvaidzina elpu. Populārākā no aktīvajām vielām ir fluorīdi. No tā koncentrācijas atkarīga zobu emaljas nostiprināšanas efektivitāte. Arvien biežāk tiek izmatotas ksilīta vērtīgās īpašības. Tas ir dabīgas izcelsmes saldinātājs, kam piemīt antibakteriālas īpašības. Daļai līdzekļu ir pievienots alkohols kā garšas uzlabotājs un konservants, bet tas arī sausina mutes gļotādu, tāpēc iesakām izvēlēties skalojamos līdzekļus, kas nesatur alkoholu. Svarīgi lietot skalojamos līdzekļus ir cukura diabēta un citu hronisku slimību pacientiem, apstarošanas un ķīmijterapijas laikā, kā arī veciem cilvēkiem, gulošiem slimniekiem, ar kustību traucējumiem, kuriem fiziski grūti kārtīgi iztīrīt zobus.

Bērniem skalojamo līdzekli ieteicams lietot, jo viņiem bieži neizdodas iztīrīt zobus kārtīgi, tad tie izteikti bojājas, kā arī, lai ieinteresētu par mutes kopšanas rituālu. Parasti skalojamos līdzekļus sāk lietot no sešu gadu vecuma. Alerģiskiem bērniem tos labāk nepiedāvāt. Bērnu mutes skalojamos līdzekļos fluorīds ir īpaši svarīgs, jo tas veicina jauno zobu mineralizāciju un aizsardzību.

Ārstnieciskajos šķīdumos ietilpst spēcīga antiseptiska viela – hlorheksidīns, tādēļ tie lietojami tikai īslaicīgi (no piecām dienām līdz divām nedēļām). Hlorheksidīnu saturošie produkti tiek ieteikti mutes gļotādas un smaganu iekaisuma gadījumā, pēc apjomīgas zobu higiēnas procedūras, pēc zoba izraušanas vai citas ķirurģiskas iejaukšanās. Šos produktus labāk izmantot tikai pēc speciālista ieteikuma. Svarīgi ņemt vērā šīs vielas koncentrāciju (no 0,12 – 0,2 %). Pēc ilgstošākas lietošanas līdzeklis padarīs zobus pelēkus un tā ietekmē var izmainīties garšas izjūta, bet vēlāk tā atjaunosies un baltāku smaidu palīdzēs atgūt higiēnists zobus nopulējot.

Ieteikumi, kas attiecās uz visa veida skalojamiem ir vienkārši, bet svarīgi. Lai gūtu labumu, mute jāskalo ar visu spēku, lai šķidrums iekļūtu visās vietās. Mutes skalošanas līdzekļi jālieto pēc zobu tīrīšanas un pēc tam pusstundu nedrīkst ēst un dzert. Jāievēro līdzekļa lietošanas termiņš. Neieņemt mutē šķidrumu tieši no pudeles, jo tad tas tiek inficēts ar mutē esošajām baktērijām.

Mutes skalošana neaizstāj zobu tīrīšanu!

Anda Mironova
zobu higiēniste, RSU Stomatoloģijas institūts